Leszcz Opis i Krótka Charakterystyka
Leszcz należy do rodziny karpiowatych i jest rybą która spędza większość swojego czasu na dnie zbiornika w którym się znajduje, lubi ciemność i niższą temperaturę niż przy powierzchni, o kilka stopni.
Ryba ta rośnie bardzo wolno i często osiąga 30 cm dopiero w wieku 7-8 lat.
Główną cechą tej ryby na którą warto zwrócić uwagę jest to że pyszczek tej ryby jest tak zbudowany że może pobierać pożywienie z dna zbiornika razem z mułem i może docierać do pożywienia które jest trudno dostępne- czyli np jeśli nasz robak założony na haczyk zostałby delikatnie przysypany mułem przez żerujące w zanęcie ryby, to leszcz napewno by się na niego natknął przeczesując dno w poszukiwaniu pożywienia.
Ulubione przynęty?
Moja sugerowana pewna przynęta to oczywiście biały robak ! Uniwersalna przynęta od której zaczynam każdą zasiadkę leszczową.
Leszcze też biorą dobrze na rosówki ale nie te największe, czerwone robaki, kulki proteinowe o smaku kukurydzy, chleb oraz na kulki proteinowe o smaku chleba. Oczywiście w sieci pełno jest różnych innych przynęt i pomysłów na leszcza ale ja tylko dziele się sprawdzonymi.
Techniki łowienia?
Oczywiście jeśli jest to ryba denna to obowiązkowo metoda na feeder ! Należy dostarczyć zanętę i przynętę w małej odległości od siebie na dnie zbiornika. Żerująca ryba napewno na to natrafi !
Metoda spławikowa jest również popularną metodą, jednak jest to mało efektywne ponieważ jeśli w zbiorniku występuje jeszcze okoń, płoć lub krasnopióra to bardzo rzadko przynętę chwyci nam Leszcz.
Kiedy Łowimy Leszcza?
Bazując na moim doświadczeniu z tymi rybami to mogę powiedzieć że tak naprawdę Leszcza można złowić cały rok.
Brania leszcza uzależnione są od warunków atmosferycznych oraz od temperatury wody.
Sezon na leszcza rozpoczyna się już w kwietniu lub nawet w marcu jeśli temperatura jest wysoka. Szczyt brań przypada na przełom Maja i Czerwca. Wtedy jeśli mamy pewność że leszcz jest w zbiorniku- mamy pewne łowy.
Całe lato aż do końca sierpnia brania są obfite, ustają we wrześniu i do wiosny są bardzo sporadyczne i uzależnione od temperatury.
Jak rozpoznać czy leszcz jest na naszym zbiorniku?
Istnieje wiele hipotez oraz opinii na temat tego jak rozpoznać czy Leszcz występuje na naszym zbiorniku oraz gdzie go szukać. Latem oraz wiosną ryba ta się zdradza charakterystycznym bulgotem oraz bąbelkami powietrza na wodzie. Nie są to duże bąble jak u Karpi, są to raczej małe bąbelki uwalniane przez ryby dość często i pozostają one na wodzie jeszcze nawet do kilku godzin.